Karate – pasja naszych uczniów

karate01 2019Nazywam się Igor Grudziński, mam 17 lat i uczęszczam do klasy II Technikum Informatycznego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Lipsku.  Moją największą pasją jest karate. Poświęciłem temu sportowi 4 lata życia. Jest to sport walki, który nie tylko uczy obrony przed napastnikiem, ale także dyscypliny.

Trenować zacząłem, gdy byłem w drugiej klasie gimnazjum. Doskonale pamiętam pierwszy trening, który trwał zaledwie pół godziny, czyli tylko jedną trzecią standardowego czasu, a i tak wydawał mi się męczący. Z czasem coraz bardziej rozwijałem swoje umiejętności i zdawałem pomyślnie egzamin za egzaminem na kolejny stopień wtajemniczenia.
Aktualnie posiadam zielony pas, czyli 4 kyu(kiu), a zajęło mi to 4 lata przygotowań i musiałem zdać siedem egzaminów. Moim pierwszym osiągnięciem było zajęcie drugiego miejsca na zawodach z układów formalnych kata w Puławach, które odbyły się dwa lata temu. Tutaj liczy się głównie technika, dokładność i zdolność do opanowania stresu. Zajęcie tego miejsca zmotywowało mnie do dalszego trenowania. W  zeszłym roku odbyły się Pierwsze Otwarte Mistrzostwa Lipska z układów formalnych, na których udało mi się zająć drugie miejsce. Byłem zadowolony z siebie, że stanąłem kolejny raz na podium i to w zawodach, które były w moim mieście. Kiedy miałem pomarańczowy pas, nasz trener wytypował mnie i innych zawodników z Lipska na Mistrzostwa Makroregionu Wschodniego Oyama PFK, czyli zawody z walki. I tutaj udało mi się zająć trzecie miejsce. Takim zmaganiom  zawsze towarzyszy stres i niepewność, więc wygrana sprawia jeszcze większą radość. Przy okazji mam możliwość  poznania wielu ciekawych ludzi z innych klubów, spędzania wolnego czasu w miłym towarzystwie na obozach wakacyjnych.
Bardzo polecam ten sport osobom, które chciałyby poprawić swoją kondycję oraz tym, którzy chcieliby mieć większe poczucie pewności siebie i umieć się obronić. Zapraszam na treningi w poniedziałek od 18:45-19:45 dla grupy młodszej i od 19:45 do 21:00 dla grupy starszej oraz w środę od 17:00 do 18:30 dla wszystkich.
                                                                                      Igor Grudziński z klasy II TI

             Nazywam się Patryk Kołsut.  Uczęszczam do klasy II Technikum Informatycznego  w Zespole Szkół Ponadgimnajalnych im. Jana Pawła II w Lipsku. Gdy zaczynałem przygodę z karate, myślałem, że się do tego nie nadaję. Lecz gdy zdawałem egzamin za egzaminem, uświadamiałem sobie, że się nadaję do tego sportu, co mnie motywowało do dalszej pracy. Pierwsze treningi sprawiały mi kłopoty kondycyjnie i wytrzymałościowo nie dawałem rady, lecz z biegiem czasu, gdy uczęszczałem systematycznie na treningi, nie mam najmniejszego problemu z kondycją oraz wytrzymałością. Jeździmy na dwutygodniowe obozy oraz na zawody, gdzie można poznać ciekawych ludzi oraz młodzież i nawiązują się wtedy przyjaźnie przez długie lata.   
Karate trenuję już od 4 lat. Do tego sportu namówił mnie kolega. Od tamtego momentu tak mi się spodobało, że nie zamieniłbym karate na inny sport. Jest to dyscyplina sportowa pełna zasad. Trenując ten sport, można poczuć pewność siebie  i  bezpieczeństwo.  Karate ma bardzo duży  wpływ na zdrowie i samopoczucie.  Jako pierwszy z zawodników z Lipska zostałem wytypowany do reprezentacji Nadwiślańskiego Klubu Sportów Walki „Wulkan”  na Ogólnopolskim Turnieju Dragon Cup w Radomiu.  
1. Pierwsze moje zawody były w ubiegłym roku 24.02.2018 w Radomiu.  Był to Ogólnopolski Turniej Dragon Cup w kumite (walka). Zająłem wtedy 1 miejsce w Kumite .W zawodach wystartowało blisko 300 zawodników i zawodniczek z 11 klubów z całej Polski. Rywalizacji towarzyszyły wielkie emocje, a przeważnie stres - w końcu to pierwsze zawody.  Od tamtego momentu trenowałem mocniej, każde wygrane zawody motywowały mnie do dalszego działania.
 2. W maju 2018 r. pierwszy raz w Lipsku odbyły się I Mistrzostwa Oyama Karate o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Lipsko. Były to zawody w kata (układy ). Była to rywalizacja klubowa. W zawodach wystartowało 59 zawodników z Nadwiślańskiego Klubu Sportów Walki „Wulkan”. Jednak udało mi się zająć 1 miejsce. Na mistrzostwach  było ciężko. Obowiązujące układy to: kata  3, kata 4, kata 5. Na takich zawodach trzeba zawsze pamiętać o najmniejszych szczegółach, a przede wszystkim nie stresować się. 
3. W grudniu 2018r. wystartowałem  w VII Mikołajkowym Turnieju Oyama Karate  o Puchar Wójta Gminy Garbatka-Letnisko. Wystartowało 167 zawodników i zawodniczek z  pięciu klubów  karate:  Łódzki Klub Oyama Karate NEKO,  Piotrowski Klub Oyama  Karate WASHI, Tarnobrzeski Klub OYAMA Karate, Klub Sportowy OYAMA Rzeszów oraz Nadwiślański Klub Sportów Walki WULKAN. Reprezentanci poszczególnych klubów rywalizowali między sobą w konkurencji kata. Na turnieju udało mi się stanąć po raz kolejny na podium,  zajmując 2 miejsce.  Pod długich treningach karate i kontuzjach udało mi się pojechać na większe zawody.
4. W lutym 2019 zostało wytypowanych 16 najlepszych zawodników - w tym ja-  z Nadwiślańskiego Klubu Sportów Walki „Wulkan” w Oyama Karate, by reprezentować klub na  VIII Mistrzostwach Makroregionu Centralnego Oyama PFK (Polska Federacja Karate )  w Kata,  które odbyły się w Moszczenicy. Były to dla mnie ważne zawody. Obowiązujące układy, jakie miałem to: kata 4, kata 5, kata 7, kata 8. Sędziowie patrzyli na najmniejsze szczegóły i przewinienia. Trenowałem dosyć ciężko, żeby stanąć na podium. Jak się okazało, tak się stało. Zająłem 2 miejsce w VIII Mistrzostwach Makroregionu Centralnego Oyama PFK (Polska Federacja Karate )  w Kata.  Wystartowało ponad 100 zawodników z 8 ośrodków Oyama Karate - Turek, Koło, Łódź, Legionowo, Kozienice, Konin, Otwock, Piotrków Trybunalski. 
Obecnie mam zielony pas. Nie zamierzam poprzestać na treningach. To dopiero początek mojej przygody z karate.
                                                                                                        Patryk Kołsut z klasy II TI

 

praktyki-zagraniczne

 fundusze1

 

internat 01

kształceniepraktyki-zagraniczne

100latniepodle

liceum-roku-2014

starostwo-powiatowe

twoje-radio-lipsko

lck

parafia-lipsko

rodzina-szkol

lck

fmp

nbportal

oke

strzelec

youtube-logo

bip