Młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana PawłaII w Lipsku po raz kolejny w Strasburgu!

euroscola 2017Wyjazd studyjny do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu – kolejny sukces naszych uczniów pod opieką Beaty Michalec.
Sukces tym większy, że to już po raz czwarty uczniowie naszej placówki wygrali EUROSCOLĘ.


Tym razem uczniowie klasy II LO okazali się bardzo wytrwałymi graczami. Gra podjęta w klasie I LO zakończyła się fiaskiem, jednak uczestnicy nie poddali się i podjęli kolejną próbę w klasie II LO. Wytrwałość,  wola walki zwyciężyła.  Inicjatywa zakończyła się pełnym sukcesem, którego ukoronowaniem będzie wyjazd do Strasburga. Cieszy fakt, że wskazany termin wyjazdu – marzec 2019 roku,  daje możliwość skorzystania z nagrody graczom, bowiem w roku szkolnym 2018/2019 są oni już w klasie III LO, a więc w kwietniu 2019 roku kończą szkołę.

Konkurencja i zainteresowanie konkursem przerosło najśmielsze oczekiwania.
Konkurs Euroscola trwający w dniach 3-16 kwietnia 2018 r. został zakończony. Wyniki ogłoszono w maju.

SZCZEGÓŁOWE WYNIKI

euroscolawyniki 2018

Quiz internetowy Euroscola to konkurs wiedzy o Unii Europejskiej, organizowany przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce i przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych (16-20 lat). Nagrodą w konkursie jest dofinansowywana wizyta w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, gdzie odbędzie się spotkanie zwycięzców konkursu Euroscola z całej UE. Obrady Euroscoli odbywają się w języku angielskim, francuskim oraz niemieckim, dlatego uczniowie powinni mówić jednym z tych języków. Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych grup, które pojadą na spotkanie Euroscoli do Parlamentu Europejskiego do Strasburga (Francja).
Nagrodą w konkursie Euroscola jest dofinansowanie wyjazdu na spotkanie Euroscoli w Strasburgu. Konkurs Euroscola prowadzony jest jednocześnie w wielu państwach Unii Europejskiej, uczniowie i opiekunowie zwycięskich zespołów (klas), spotkają się w Strasburgu wraz z 500 innymi uczniami i nauczycielami z Unii Europejskiej.
Jak przebiegał konkurs?
Uczestnicy startujący w konkursie otrzymują 30 losowo wybranych pytań z dziesięciu różnych dziedzin: geografia, gospodarka, historia, historia Unii Europejskiej, instytucje Unii Europejskiej, kultura i język, Parlament Europejski, polityka Unii Europejskiej, edukacja, systemy polityczne i społeczne.
Pytania w quizie internetowym są podzielone na 3 kategorie: łatwe (5 punktów), średnie (10 punktów) i trudne (15 punktów). Program wybiera pytania losowo, a każdy z uczestników (klasa, grupa uczniów) otrzymuje jednakową ilość łatwych, średnich i trudnych pytań z różnych dziedzin (10 łatwych, 10 średnich i 10 trudnych). Na każde z pytań, w zależności od rodzaju trudności, przeznaczony jest różny czas na udzielenie odpowiedzi:
  • pytania łatwe – 5 punktów – 15 sekund na odpowiedź,
  • pytania średnie – 10 punktów – 30 sekund na odpowiedź,
  • pytania trudne – 15 punktów – 45 sekund na odpowiedź.
Maksymalna ilość punktów do zdobycia to 300 w czasie sumarycznym 900 sekund (15 minut). Uczestnicy muszą odpowiedzieć na każde pytanie. Nie jest możliwy ani powrót do wcześniejszych pytań w celu zmiany odpowiedzi, ani przejrzenie wszystkich odpowiedzi na koniec konkursu. W przypadku braku odpowiedzi w czasie przeznaczonym na pytanie uczestnik otrzyma za dane pytanie 0 (zero) punktów a następnie zostanie dla niego wylosowane kolejne pytanie z puli pytań konkursowych. Nie będzie możliwa ponowna odpowiedź na pytanie, na które nie udzielono odpowiedzi.
Dodatkowym kryterium, za które uzyskuje się punkty jest czas potrzebny na udzielenie odpowiedzi na poszczególne pytania. Im szybciej będą udzielane odpowiedzi na dane pytania tym więcej można zdobyć z tego tytułu punktów.
Uczniowie II LO ZSP  w Lipsku sprostali zadaniu i  wymaganiom, uzyskali wystarczającą liczbę punktów, aby znaleźć się w etapie II i zawalczyć o wyjazd do Strasburga.
Zadaniem konkursowym dla drużyny w kolejnym II etapie było ZADANIE KREATYWNE - STWORZENIE FILMU, FOTOREPORTAŻU lub MEMA.

  Motywem przewodnim ma być do wyboru:
1.    Euromity i fake news - jak je zwalczać?
2.    Przyjaźń ponad granicami - mój europejski przyjaciel
3.    Zjednoczeni w różnorodności - co to znaczy?
4.    Obywatele Europy - twoje prawa w UE
5.    Masz wybór - po co iść na wybory?
6.    UE - lubię to! Unia Europejska w mediach społecznościowych
7.    Jestem Europejczykiem - co to znaczy? Co nas łączy, co nas dzieli
8.    Uczymy się Europy - moja szkoła w UE
9.    Przyszłość Unii Europejskiej - jaki kierunek integracji?
10.    Co byście zmienili w Unii Europejskiej, a czego nie chcecie zmieniać?


Uczniowie naszej szkoły w tym roku szkolnym 2017/2018 zdecydowali się tworzyć memy. Najlepszy – zwycięski  okazał się mem autorstwa Mateusza Michalca.
Etap II zakończył się 03/03/2018 i wówczas wszystko było jasne. Informacja zwrotna dla nas była zaskoczeniem, wreszcie udało się  zakończyć grę pełnym sukcesem. Mamy nagrode główną ,  przyznano nam kwotę 8.675 EURO, którą możemy przeznaczyć na wyjazd studyjny do Parlamentu Europejskiego do Strasburga w dniu 21.03.2019 roku.
Musimy dobrze przygotować się do wyjazdu  aby godnie zaprezentować Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Lipsku pośród grona  innych  szkół z całej Europy na sesji plenarnej w Strasburgu. Wrażenia zdradzimy po powrocie.
Beata Michalec

praktyki-zagraniczne

 fundusze1

 

internat 01

kształceniepraktyki-zagraniczne

100latniepodle

liceum-roku-2014

starostwo-powiatowe

twoje-radio-lipsko

lck

parafia-lipsko

rodzina-szkol

lck

fmp

nbportal

oke

strzelec

youtube-logo

bip