Olimpiada Filozoficzna

olimpiadafilozof 2018W I semestrze roku szkolnego pod opieką Pani Marii Kosińskiej wziąłem udział w XXX Olimpiadzie Filozoficznej. 

Spośród 14 tematów wybrałem  - według mnie - najciekawsze zagadnienie, bo etyczne. Temat brzmiał  -  „Między egoizmem a troską o siebie. Która z tych postaw odpowiada nowoczesnej etyce?” Na podstawie zaproponowanej bibliografii, ale i nie tylko, napisałem esej, w którym starałem się przekonująco zaprezentować moje stanowisko, że troska o siebie w ujęciu filozoficznym jest wielowymiarowa, polega głównie na pracy nad sobą oraz wbrew pozorom nie wyklucza intensywnej obecności drugiego człowieka.            Oto fragment wstępu mojej pracy:
   Nowoczesna etyka musi się zmierzyć z wieloma trudnymi zagadnieniami, między innymi kryzysem wartości i dlatego filozofowie w dużym stopniu odwołują się do spuścizny starożytnej i opierając się o model personalistyczny uaktualniają uniwersalne wartości
i zasady postępowania, które mają człowiekowi pomóc osiągnąć szczęście. […]  Jestem przekonany, że nowoczesnej etyce odpowiada postawa troski o siebie, rozumianej jako nieustannej pracy nad sobą, swoimi słabościami, talentami, możliwościami. Jednak nie wystarczy tylko filozofować, niezbędna jest praktyka. „Kultura Siebie” kładzie nacisk na rozwój jednostki, zakładając, że moralizacja osoby prowadzi do moralizacji mas. Często filozof występuje jako nauczyciel, przewodnik, który prezentuje zasady postępowania niezbędne do osiągnięcia szczęścia, ponieważ duchowe rekolekcje – najczęściej zgodne ze stoicką doktryną – są dla osób skłonnych do refleksji.

   15 grudnia dowiedziałem się, że zostałem zakwalifikowany do II etapu olimpiady i będę miał szansę walczyć 10 lutego w Radomiu o miejsce w finale. Przyszłych uczniów ZSP w Lipsku gorąco zachęcam do swojej przygody z filozofią, bo z autopsji wiem, że warto, nawet nie dla ocen.
                                                                                                       Ernest Adach, uczeń klasy III LO A

praktyki-zagraniczne

 fundusze1

 

internat 01

kształceniepraktyki-zagraniczne

100latniepodle

liceum-roku-2014

starostwo-powiatowe

twoje-radio-lipsko

lck

parafia-lipsko

rodzina-szkol

lck

fmp

nbportal

oke

strzelec

youtube-logo

bip