XXXI Dni Leśmianowskie

W dniadnilismian 2017ch 26 – 28 05.2017 w Domu Kultury w Iłży po raz kolejny obchodzono Dni Leśmianowskie. Jest to cykliczna impreza promująca twórczość poety Bolesława Leśmiana, w skład której wchodzi szereg wydarzeń kulturalnych.

Leśmian przyjeżdżał do Iłży na letni wypoczynek u ciotki Gustawy Sunderland. W 1917 roku poznał tu lekarkę Teodorę Lebenthal.

Znajomość ta wkrótce przerodziła się w wielką miłość trwającą aż do śmierci kochanków. Efektem tego uczucia był cykl pięknych erotyków ze słynnym ”Malinowym chruśniakiem”. W tym roku gościem specjalnym imprezy była pani Krystyna Brzechwa, córka znanego poety Jana Brzechwy – wybitna malarka, organizująca wystawy swoich prac również poza granicami kraju, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Francji.
W tym roku szkolnym w obchody Dni Leśmianowskich włączyli się również uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Lipsku: z klasy I LO  - Gabriela Pałka, Milena Pałka, Karolina Kuna, Mateusz Puton, Mateusz Kwasek oraz z klasy IV T Mateusz Wrzochal, którzy zaprezentowali swoje talenty recytatorskie, wokalne i plastyczne. Wzięli udział Ogólnopolskim Turnieju Recytatorskim im. Bolesława Leśmiana w dwóch kategoriach – recytacji i poezji śpiewanej oraz w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym inspirowanym twórczością Bolesława Leśmiana, w którym Mateusz Kwasek zdobył główną nagrodę.  Wykonując  pracę w technice pasteli wykorzystał i twórczo przedstawił  tekst poety  „Noc bezsenna”. Serdecznie gratulujemy. Z wierszami Leśmiana „Kopciuszek” i „Z lat dziecięcych”- wystąpiła uzdolniona recytatorsko Gabriela Pałka, zaś nasze szkolne wokalistki Milena Pałka i Karolina Kuna zadebiutowały na iłżeckiej scenie utworami poety „Po ciemku” i „Szczęście”. Na potrzeby konkursu powstał zespół muzyczny, bo  dziewczynom towarzyszyli na gitarach  Mateusz Puton i Mateusz Wrzochal, którzy zagrali własny akompaniament.
Poziom konkursów był bardzo wysoki, nie tylko ze względu na ich rangę ogólnopolską, ale także z tego powodu, iż w tej samej kategorii występowali zarówno uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, jak i  studenci ze szkół aktorskich, a nawet dorośli. Tym bardziej więc cieszymy się, iż mogliśmy pokazać zdolności naszej młodzieży w tak szerokim i zacnym  gronie miłośników poezji Bolesława Leśmiana. Gratulujemy Wam odwagi i talentów. Uczniami opiekowała się Beata Pałka.

praktyki-zagraniczne

 fundusze1

 

praktyki-zagraniczneinternat 01

kształcenie

liceum-roku-2014

starostwo-powiatowe

twoje-radio-lipsko

lck

parafia-lipsko

rodzina-szkol

lck

fmp

nbportal

oke

strzelec

youtube-logo

bip