Spotkanie z poetą Jackiem Janem Tatakiem i jego poezją

lckalfabet 2017Dnia 10 maja 2017 roku w Lipskim Centrum Kultury odbyło się spotkanie poetyckie z nietuzinkowym artystą - Jackiem Janem Tatakiem. Spotkanie zatytuowane zostało "Alfabet samotności".

Oprócz głównej postaci - Jacka Jana Tataka program współtworzyli: Adolf Krzemiński, który pełnił funkcję prowadzącego, a także muzyk - Michał Tęcza, który swoją grą na pianinie tworzył przerywniki pomiędzy kolejnymi etapami spotkania. Dzięki swej grze tworzył wymyślny klimat, dając odbiorcy chwilę czasu na przemyślenia.
Podczas spotkania młodzież internacka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Lipsku miała okazję posłuchać wywodów interesującego człowieka i zapoznać się po części z jego osobliwą i intrygującą twórczością. W poezji recytowanej przez artystę, uczestnicy, a w tym nasza młodzież, mogli doszukać się swojej własnej interpretacji przedstawionych wierszy. W pierwszej części prezentacji utwory niezmiennie dotyczyły przemian na płaszczyźnie politycznej. Możliwe, że przedstawiały czasy PRL-u. Jak sam autor stwierdził, dzieła z jego tomiku "Schizofrenia "  to political fiction i są one zapisem pewnego stanu świadomości społecznej.
W kolejnej części prowadzący spotkanie zadał poecie kilka pytań mających na celu przybliżenie gościom historii życia i idei twórczości Jacka Jana Tataka. Z relacji widownia mogła poznać wiele ciekawostek na temat poety, określanego przez niektórych mianem "Nowego Kochanowskiego ziemi radomskiej".
Wywiad był bardzo pouczający. Można było dowiedzieć się m. in. w którym roku nastąpił jego debiut, jak prezentują się jego osiągnięcia, czy z jakim nurtem jest związana jego twórczość. Co istotne, pisarz poruszył kilka ważnych kwestii. Na przykład, jaka jest istota poezji gorącej i zimnej lub to, że wiersze nie muszą odzwierciedlać charakteru poety. Wprawny artysta dobrze operuje fikcją. Nie można zawsze utożsamiać z poetą jego twórczości.
W kolejnym punkcie pisarz przedstawił swój kolejny tomik pt.: "Skąd", który stał się zapisem jego wspomnień, a swą tematyką nawiązywał głównie do natury i pór roku.
Na zakończenie spotkania prowadzący dodał kilka słów od siebie oraz pozwolił gościom na zadawanie pytań twórcy.
Pisarz powiadomił, że kończy swoją poetycką działalność, jednak jego twórczość nadal będzie można obserwować, ale już poprzez inne formy literackiego przekazu.
Po opuszczeniu tego wydarzenia kulturalnego przepełnionego sporą dawką wiedzy, interpretacji i nawiązań, przyszedł czas na właściwe refleksje. Czy każdy z nas może być poetą? Na te i podobne pytania każdy powinien odpowiedzieć sobie indywidualnie.
Roksana Krasińska

praktyki-zagraniczne

 fundusze1

 

praktyki-zagraniczneinternat 01

kształcenie

liceum-roku-2014

starostwo-powiatowe

twoje-radio-lipsko

lck

parafia-lipsko

rodzina-szkol

lck

fmp

nbportal

oke

strzelec

youtube-logo

bip