Materiał roślinny stosowany we florystyce. Postępowanie z materiałem roślinnym. Metody suszenia i utrwalania roślin.

florysta33 2017O suszeniu roślin warto pomyśleć już latem; wtedy mamy olbrzymi wybór kwiatów, traw i zbóż. Letni spacer po łące czy lesie pozwoli na zebranie wszystkich materiałów niezbędnych do stworzenia interesujących kompozycji.

Najlepiej rozpocząć zbiór w ciepłe i suche popołudnie. Wybieramy rośliny średnio rozwinięte, z kwiatami otwartymi do połowy. Zerwane rośliny owijamy delikatnie w gazetę.
W domu należy je przygotować do suszenia. Tradycyjna metoda to wiązanie ich w pęczki i wieszanie kwiatostanami do dołu. W ten sposób można zasuszyć róże, krwawniki, suchołuski i nieśmiertelniki oraz zioła. Niektóre rośliny często wymagają pozycji pionowej, tak utrwalamy hortensje, makówki, zboża, trawy. Schnąc, kwiaty powinny znajdować się w chłodnym i przewiewnym pomieszczeniu; idealny będzie strych. Inną metodą utrwalenia roślin jest przesypywanie ich piaskiem lub umieszczanie na kilka godzin w słabo nagrzanym piekarniku.
Jeśli nie mamy własnego zbioru ususzonych roślin, możemy skorzystać z gotowych zestawów oferowanych przez sklepy ogrodnicze i dekoratorskie. Ciekawe materiały można też znaleźć
w internetowych serwisach aukcyjnych. Kupiony zbiór możemy też uzupełnić podczas jesiennej przechadzki. Do tworzenia oryginalnych kompozycji przydadzą się też mchy, szyszki, fragmenty kory czy gałęzie. Jesień to czas, kiedy drzewa przybierają najpiękniejsze kolory; skorzystajmy z tej palety barw wyszukując złociste, czerwone i brązowe liście. Kuleczki jarzębiny, kasztany czy wrzos – wszystkiego tego możemy użyć tworząc jesienny bukiet.
Układając suche kompozycje warto pamiętać o kilku zasadach:
Mniej znaczy więcej – jeden mocny akcent kolorystyczny na stonowanym tle wygląda bardzo elegancko.
Bukiet powinien pasować do otoczenia; suche kompozycje najlepiej prezentują się w klasycznych czy rustykalnych wnętrzach.
Na stole lub komodzie najlepiej ustawić niskie bukiety; duże i rozłożyste eksponujemy na podłodze.

praktyki-zagraniczne

 fundusze1

 

praktyki-zagraniczneinternat 01

kształcenie

liceum-roku-2014

starostwo-powiatowe

twoje-radio-lipsko

lck

parafia-lipsko

rodzina-szkol

lck

fmp

nbportal

oke

strzelec

youtube-logo

bip